Karin Grech

Karin Grech

Dwa miesiące temu Maltą wstrząsnęła informacja o śmierci najbardziej znanej tutejszej dziennikarki śledczej, Daphne Caruana Galizia. Pod jej samochód podłożono ładunek wybuchowy, który został zdetonowany zdalnie kilka minut po tym gdy dziennikarka wsiadła do auta.

Kiedy o tym przeczytałem na Facebooku, usiadłem i zacząłem się zastanawiać czy na pewno dobrze zrozumiałem co się stało. I kiedy tak siedziałem zacząłem myśleć o innej osobie i zdarzeniu, które miało miejsce na Malcie 40 lat temu.

Tą osobą była Karin Grech. Jej ojciec prof. Edwin Grech był lekarzem pracującym w Wielkiej Brytanii. Został jednak poproszony o powrót na Maltę i objęcie tu kierownictwa na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala św. Łukasza (St. Luke's Hospital). Stało się tak, ponieważ po wprowadzonych na Malcie zmianach w prawie dotyczący zawodu lekarza (studenci po ukończeniu nauki mieli obowiązek przez dwa lata pracować w publicznej służbie zdrowia) powstał spór na linii lekarze – rząd. Tych, którzy strajkowali starano się usuwać ze stanowisk a na ich miejsce ściągano lekarzy z zagranicy. Dr Grech przyjął posadę i wrócił na Maltę, przez co został uznany za łamistrajka.

Jego córka pozostała jednak w Wielkiej Brytanii, kontynuując tam naukę. Ale w grudniu 1977 roku także przyleciała na Maltę, gdzie rodzina wspólnie spędzała święta. Trzy dni po Bożym Narodzeniu (28 grudnia) do ich domu została dostarczona przesyłka. Była to duża brązowa koperta, wewnątrz której znajdowała paczuszka zapakowana w świąteczny papier. Karin, w obecności młodszego brata, otworzyła przesyłkę adresowana do swojego ojca. Niestety w paczce była bomba. Karin została ciężko ranna i mimo przewiezienia do szpitala zmarła pół godziny później. Miała 15 lat.

Niestety sprawa Karin Grech pozostaje do dziś niewyjaśniona. Jedna z teorii jako sprawców zamachu wskazuje grupę studentów piątego roku medycyny.

Imieniem Karin została nazwany szpital, wybudowany w 1981 roku w Gwardamanġa (w pobliżu St. Luke's Hospital) - Karin Grech Hospital (Karin Grech Rehabilitation Hospital) oraz park znajdujący się w miejscowości San Ġwann - Karin Grech Garden (Karin Grech Playing Field). W parku tym znajduje się także pomnik upamiętniający Karin.