Zgubiony paszport na Malcie

Jakiś czas temu korespondowałem z Panem Andrzejem, który wybierał się na Maltę w okresie wielkanocnym. Po powrocie z Malty napisał do mnie i jak się okazało w czasie pobytu na Malcie jedna z osób, z którą podróżował, zgubiła paszport. Na szczęście nowy dokument udało się uzyskać w ciągu 4 godzin. Poprosiłem więc o opisanie całej procedury, którą zamieszczam poniżej, może komuś się przyda.

Na Malcie nie ma oczywiście ambasady tylko konsul honorowy czyli wolontariusz. Z tego powodu jakakolwiek próba kontaktu w dni wolne lub o nietypowych godzinach raczej mija się z celem. Zacząć należy od kontaktu telefonicznego z ambasadą w Rzymie (numer z sms, który dostaje się po przekroczeniu granicy). Jeśli nie są to godziny urzędowania, to automat poda nr dyżurnego pracownika. Muszę przyznać że odebrał telefon w Wielką Sobotę po 22.

Ambasada musi potwierdzić naszą tożsamość konsulowi. Dobrze jest znać PESEL. Ja znalazłem PESEL [..]. Następnie po informacji z ambasady trzeba się udać do konsulatu na South Street w Valletcie. Jeśli mamy mało czasu do wylotu, to przedstawiamy kopię biletu lotniczego co pozwala uruchomić specjalną procedurę. W konsulacie bardzo pomocna pani wypełni dokumenty, wyśle nas do fotografa (50 m dalej koszt 6 €), następnie na policję (w pobliżu pałacu prezydenckiego) w celu zgłoszenia zaginięcia dokumentu. My chodziliśmy na policję 2 razy ponieważ zamiast raportu o zaginięciu dostaliśmy tylko potwierdzenie, że zgłosiliśmy zaginięcie. Potem należy udać się do biura paszportowego (pani w konsulacie pokieruje) i jeśli mamy szczęście to w ciągu 15-30 minut i uiszczeniu 9 € dostaniemy śliczny nowy emergency travel dokument. Po drodze do biura warto zahaczyć o ksero i odbić raport z policji. Oryginał podobno jest potrzebny przy wyrabianiu paszportu w kraju, a maltańskie biuro paszportowe podobno nie ma zwyczaju robić sobie kopii i zabiera oryginał.

P.S. Z nieoficjalnych informacji otrzymanych od dyżurnego ambasady w Rzymie dowiedzieliśmy się, że jako obywatele kraju strefy Schengen możemy próbować posłużyć się samym raportem z policji w celu opuszczenia Malty, ale nie ma 100% pewności czy się to uda. Jednak jeśli akurat nie uda mam się z jakiegoś powodu wyrobić ETD to warto spróbować.

Telefon do Ambasady RP w Rzymie: +39 06 36 204 300, telefon do wydziału konsularnego +39 06 36 204 302

Dziękuje jeszcze raz za podzielenie się tymi informacjami. :)