Ile kościołów jest na Malcie

Mówi się, że na Malcie jest tyle kościołów ile dni w roku, 365. Ale czy faktycznie tak jest?

Przy okazji poprzedniego wpisu, o Kaplicy św. Pawła Pustelnika, zacząłem się zastanawiać jak to właściwie jest z tymi kościołami na Malcie. No owszem, jest ich dużo, ale jeśli się zastanowimy to na 68 „gmin” mieli byśmy średnio po przynajmniej 5 w każdej. To przecież mój rodzinny Żyrardów z 41 tys. mieszkańców ma cztery kościoły, a najliczebniejsza na Malcie Birkirkara to zaledwie 22 tys. osób. Wiem, Żyrardów jest młodszy niż większość Maltańskich miejscowości, ale i tak te 365 zawsze wydawało mi się zawsze trochę zbyt dużą liczbą. Niby oprócz kościołów są też kaplice, więc może te 365 to liczba kościołów i kaplic. Wtedy pewnie dało by radę.

Zajrzałem więc na stronę www.quddies.com.mt, na której możemy znaleźć godziny odprawianych na wyspach mszy, w kościołach katolickich (Quddies to po maltańsku msza). Jak się łatwo domyślić skoro są tam msze, to powinny być także spisane kościoły.

Według danych z tego serwisu na Malcie mamy: 1 archikatedrę (katedra metropolitarna) - w Mdinie, 1 katedrę - w Victorii (Rabacie) na Gozo, 1 konkatedrę (współkatedrę)- w Valletcie. Oprócz tego: 10 bazylik, 12 kościołów mający status sanktuarium, 75 kościołów parafialnych i 238 innych kościołów. Czyli razem 338 kościołów. Więc jednak rzeczywiście same kościoły to prawie te 365.

Ale oprócz tego zostały nam jeszcze kaplice, zarówno te mniejsze jak i większe. Jak się okazuje, oprócz tych 338 kościołów, mamy na wyspach jeszcze 233 kaplice, czyli razem ponad 570 budynków. No to przyznaje trochę jestem zaskoczony.

Co ciekawe czasem budynki kaplic wyglądają niemal identycznie lub nawet potrafią być większe, niż niektóre z kościołów.