Wokół maltańskiego krzyża

Wokół maltańskiego krzyża - okładka katalogu wystawy

Wybrałem się wczoraj do Zamku Królewskiego, gdzie od niedawna obejrzeć można wystawę zatytułowaną „Wokół maltańskiego krzyża”. Wystawa ta, ukazująca dzieje Zakonu Kawalerów Maltańskich, zorganizowana została przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Ambasadą Zakonu Maltańskiego w Polsce. Co ciekawe oprócz eksponatów ze zbiorów Zakonu Maltańskiego czy polskich muzeów znaleźć tu także można te pochodzą z muzeów na Malcie (Muzeum morskie, Muzeum sztuk pięknych, Zbrojownia pałacu wielkich mistrzów).

Cała wystawa to pięć sal ekspozycyjnych, na których obejrzymy
m.in. elementy uzbrojenia (w tym fragmenty zbroi wielkich mistrzów Jeana Parisota de La Valette i Alofa de Wignacourta), przyrządy nawigacyjne i sprzęty codziennego użytku wykorzystywane przez rycerzy, współczesne i historyczne insygnia zakonu, współczesne stroje Kawalerów Maltańskich, liczne dokumenty, fotografie i obrazy związane z Zakonem.

Dwie ostatnie sale wystawy poświęcone zostały Związkowi Polskich Kawalerów Maltańskich i działalności Zakonu Maltańskiego w Polsce (w tym Szpitala Maltańskiego działającego w Warszawie podczas II wojny światowej).

Wystawa potrwa do 13 stycznia 2013 roku, można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 16:00 oraz w niedzielę w godz. 11:00 – 16:00. Ceny biletów: 10 zł, 5 zł.

Dodatkowo Zamek Królewski w Warszawie zaprasza w niedzielę, 25 listopada 2012 roku, na Dzień Atrakcji na wystawie „Wokół maltańskiego krzyża” ze specjalnym udziałem J. E. Ambasadora Malty Godwina Montanaro. Wejście na podstawie bezpłatnych zaproszeń do odbioru od 19 listopada w Punkcie Informacji zamkowej w godz. 10:00-16:00, tel. 22 35 55 170.

Program Dnia Atrakcji na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Tagi: ,