Polscy lotnicy na Malcie - katastrofa z 17-go grudnia 1942 roku

17-go grudnia 1942 roku około godziny 2:30 nad ranem w pobliżu miejscowości Żejtun na Malcie rozbił się samolot typu Handley Page Halifax, należący do 138 Dywizjonu RAF. Samolot wykonywał lot z Wielkiej Brytanii na Bliski Wschód z zaopatrzeniem (lekarstwa) dla 8 Armi, walczącej na terenie Libii. Był to jeden z 3 samolotów obsadzonych polskimi załogami lecący w tej misji.

Trasa wszystkich prowadziła przez Maltę do Kairu i w drodze powrotnej przez Maltę oraz Gibraltar z powrotem do Wielkiej Brytanii. Dwa pierwsze odleciały z Anglii 2 grudnia, trzeci o numerze DT542-NF-Q z powodu wady silnika wystartował dopiero w nocy z 6-go na 7-go grudnia. W czasie drogi powrotnej wylądował na Malcie, na lotnisku Luqa, 15-go grudnia. Do dalsze drogi wystartował 17-go. Samolot rozbił się tuż po starcie na obrzeżach lotniska. Prawdopodobna przyczyna wypadku - wada silnika. Zginęła cała załoga samolotu oraz pasażerowie (10 osób). Wszyscy zostali pochowani na cmentarzu w Kalkarze.

Załogę samolotu stanowili:

  • por. pil. Krzysztof Dobromirski,
  • por. pil. Stanisław Pankiewicz,
  • por. obs. Zbigniew Idzikowski,
  • sierż. r/op. Roman Wysocki,
  • sierż. r/op Alfred Kleniewski,
  • st. sierż. strz. Oskar Zieliński.

Oprócz lotników na cmentarzu w Kalkarze pochowanych zostało jeszcze dwóch marynarzy z okrętu podwodnego ORP Sokół:

  • st. mar. Józef Paszek,
  • mat Wacław Jan Kostuch,

oraz F/Sgt Stanley John Kozlowski pochodzący z kanadyjskiej Polonii, a latającego w RCAF.

Wypadek z 17-go grudnia 1942 roku druga największa strata jeśli chodzi o polskich żołnierzy na Malcie w czasie II wojny światowej. Największa to zatonięcie polskiego niszczyciela ORP Kujawiak płynącego w osłonie konwoju na Maltę. Kujawiak po dopłynięciu na Maltę wszedł na minę i w wyniku uszkodzeń spowodowanych jej eksplozją zatonął w pobliżu wyspy. Zginęło wtedy 13 marynarzy.

Gdyby ktoś wybierając się na Maltę chciał odwiedzić groby w Kalkarze to udało mi się ostatnio stworzyć mapkę z ich rozmieszczeniem na cmentarzu. Mapa cmentarza w Kalkarze z rozmieszczeniem grobów polskich żołnierzy.