Polacy w maltańskim sporcie

Jakiś miesiąc temu trafiłem w sieci na artykuł o Wojciechu Stellmachu, który gra w "Valletta Mapei Volleyball Club" czyli jednej z maltańskich drużyn piłki siatkowej (Cztery kluby, osiem kartek i Polak w stolicy, czyli obraz siatkówki na Malcie"). Fajnie jest móc przeczytać o Polaku grającym w maltańskim klubie. Tym bardziej gdy widać, że jego klub całkiem dobrze sobie radzi.

Co ciekawe Wojtek nie jest pierwszym Polakiem, występującym w barwach maltańskich drużyn. Przed Wojtkiem były jeszcze przynajmniej dwie osoby, o których wiem. Pierwsza to piłkarz, a dokładniej bramkarz, Andrzej Bledzewski, który w sezonie 2006/07 grał w klubie Birkirkara FC. Druga osoba jest jednak o wiele mniej znana. Ba podejrzewam, że w Polsce o jej historii i grze w maltańskiej drużynie prawie nikt nie wie.

Podczas mojego pobytu na wyspie w marcu 2004 roku postanowiłem odwiedzić jedno z miejsc, które od jakiegoś czasu mnie zastanawiało. Był to Razzett tal-Ħbiberija (dziś część Inspire Malta) znajdujący się przy wyjeździe z Marsaskali.

Kiedy przeszedłem przez bramę i zacząłem się rozglądać, zaczepił mnie wychodzący z budynku mężczyzna. Zapytał czy może w czymś pomóc. Słysząc mój kiepski angielski od razu zapytał w jakim języku lepiej mówię. Gdy usłyszał, że po polsku kazał mi iść za sobą. Weszliśmy do środka i na górę gdzie poprosił do siebie jakąś dziewczynę. Okazało się, że to Polka, która niecały rok temu przyjechała tu na wolontariat. :)

Daria, bo tak miała na imię, oprowadziła mnie po terenie i wyjaśniła pokrótce co to jest Razzett tal-Ħbiberija i jak funkcjonuje. Później jeszcze przez chwilę rozmawialiśmy. Okazało się, że po pracy Daria trenuje na Malcie siatkówkę i gra z drużyną z Paoli.

Po powrocie do polski któregoś dnia z ciekawości wpisałem do wyszukiwarki jej imię i nazwisko i słowo Malta. Jednym z pierwszych wyników który się wyświetlił była strona maltańskiej federacji piłki siatkowej. Gdzie Daria figurowała na liście zawodników kobiecej reprezentacji Malty.

Malta_Volleyball_Association