1 listopada i Malta

Dziś w dniu Wszystkich Świętych zwyczajowo wspomina się zmarłych, więc tak mi przyszło do głowy żeby napisać kilka słów o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej zginęli na Malcie.

W latach 1940-1944 służyło tu wielu Polaków, głównie były to załogi polskich okrętów ale pojawiali się tam także polscy lotnicy. Dla niektórych z nich wyspa i morze wokół niej stały się miejscem ich ostatniego spoczynku.

Stanley John Kozlowski (zm. 8 marca 1942) - pochodzący z polskiej rodziny lotnik Royal Candian Air Force, służący w 37 Dywizjonie RAF. Zginął w katastrofie lotniczej na lotnisku Luqa, kiedy jego samolot, mający lecieć bombardować Neapol, podczas startu zderzył się z innym samolotem. Pochowany został na cmentarzu w Kalkarze.

Józef Paszek (zm. 25 marca 1942) - marynarz służący na okręcie podwodnym ORP Sokół. Zginął podczas bombardowania stacjonujących w porcie okrętów. Pochowany na cmentarzu w Kalkarze.

Józef Biernacki, Stanisław Dąbrowski, Andrzej Hołowacz, Józef Jankowski, Edward Jesionkowski, Aleksy Kozaków, Mieczysław Arkadiusz Kubik, Edward Olsztyn, Stanisław Sadowski, Stanisław Szwarc, Michał Zajączkowski, Edward Zych, Czesław Zysk (zm. 16 czerwca 1942) - marynarze służący na okręcie ORP Kujawiak. Okręt ten uczestniczył w operacji "Harpoon" (konwoju z zaopatrzeniem dla Malty). 15 czerwca po dopłynięciu do Malty osłona konwoju, w tym Kujawiak, czekał na wejście do portu na wodach przybrzeżnych Malty. Tuż po północy brytyjski HMS Badsworth wpłyną na minę, ORP Kujawiak próbował podpłynąć i pomóc marynarzom z uszkodzonego statku. Niestety sam też wpływa na minę i tonie.

Krzysztof Dobromirski, Stanisław Pankiewicz, Zbigniew Idzikowski, Roman Wysocki, Alfred Kleniewski, Oskar Zieliński (zm. 17 grudnia 1942) - lotnicy latający w 138 Dywizjonie RAF, zgineli w katastrofie lotniczej w pobliżu miejscowości Żejtun. Wracając z bliskiego wschodu przez Maltę do Wielkiej Brytanii ich samolot rozbija się tuż po starcie z lotniska Luqa, prawdopodobnie z powodu awarii silnika. Pochowani na cmentarzu w Kalkarze.

Marceli Neyder (zm. 21 lutego 1943) - lotnik służący w 23 Dywizonie Raf. 21 lutego wraz z nawigatorem Sydneyem Johnem Cornesem wylecieli w lot bojowy w okolice Pantellerii, z lotu tego nie powrócili.

Wacław Jan Kostuch (zm. 26 września 1943) - marynarz służący na okręcie podwodnym ORP Sokół. Zginął przypadkowo, gdy jeden z brytyjskich żołnierzy bawiąc się przywiezionym z Włoch zdobycznym pistoletem, niechcący z niego wystrzelił trafiając w Polaka. Pochowany na cmentarzu w Kalkarze.

Ostatnio gdy jestem na Malcie staram się choć na moment pojechać do Kalkary zapalić im lampkę lub tylko się pomodlić. Trochę szkoda, że nie mogłem być tam i dziś, ale wierzę, że ktoś z Polaków tam był i zapalił świeczki.