Palcem po mapie – wstęp

Ilustrowana mapa Malty

Dwa lata temu, na gwiazdkę, dostałem od żony mapę Malty, taką fajną ilustrowaną (i trochę już wyblakłą ze starości). Mapa została znaleziona gdzieś pod Londynem na car boocie i dzięki rodzince dowieziona samochodem do Polski (mapa jest oprawiona w ramę więc samolotem trudno było ją przywieźć).

Jak na razie wiem o niej tylko tyle, że została wydana przez firmę JOSCAR J. Cardona Birkirkara Malta, wydrukowana we Włoszech a narysowana przez kogoś o imieniu Aldo (nazwiska nie udało mi się odczytać). Niestety na Mapie nie ma podanego roku wydrukowania
ale na podstawie zaznaczonych tam miejsc i rysunków je przedstawiających wiem że najprawdopodobniej została narysowana na początku lat 60-tych XX w.

Na pewno powstała przed 1964 rokiem bo jako brama do nie ma Valletty narysowana jest Porta Reale (Kingsgate), którą właśnie wtedy przebudowano. No i na pewno po 1958 roku bo jest już nowy terminal na lotnisku w Luqa, którego otwarcie odbyło się 31 marca 1958. Dodatkową informcje może dać też to, że jest zaznaczony Hotel Dragonara Palace, który został wybudowany przez Sheraton w latach 60-tych, ale niestety jak nie udało mi się jeszcze ustalić kiedy dokładnie.

To małe śledztwo w sprawie daty powstania mapy sprawiło, że postanowiłem poszukać więcej informacji na temat zaznaczonych tutaj miejsc i wydarzeń, i trochę o nich napisać. Zapraszam więc do cyklu pt.: „Palcem po mapie”, pierwszy odcinek pod koniec lipca. 🙂

Tagi: