Co ciekawego można zobaczyć na Malcie?

Co jakiś czas ktoś pyta mnie co tak właściwie warto zobaczyć będąc na Malcie. Posiedziałem więc chwilę zastanawiając się nad tym i postanowiłem wybrać kilka najciekawszych według mnie miejsc na wyspach (przynajmniej dla przeciętnego turysty). Starałem się przy tym myśleć o rzeczach, które spokojnie można zobaczyć w czasie tygodniowego wyjazdu i nie spędzić go przy tym jedynie na bieganiu z jednego miejsca w drugie.

1. Konkatedra św Jana w Vallettcie

Moim zdaniem najpiękniejszy kościół na Malcie. Zaprojektowana przez maltańskiego architekta Girolamo Cassara, a wybudowana w latach 1572-1577. Jej wnętrze zostało jednak przebudowane w 1660 roku. Za nowy wygląd odpowiedzialny był pochodzący z Kalabrii włoski malarz, caravaggionista, Mattia Preti. Choć świątynia z zewnątrz wygląda niepozornie jej wnętrze jest jednym z najznakomitszych przykładów architektury epoki baroku.

warto-zobaczyc-konkateda-sw-jana

2. Mdina spacer uliczkami, widok z murów na wyspę

Dawna stolica, położona na wzgórzu w centralnej części Malty to dziś jedno ze spokojniejszych miejsc na wyspie. Po spacerze wąskimi uliczkami i wizycie w Katedrze św. Pawła możemy odpocząć podziwiając panoramę wyspy rozpościerającą się z murów miejskich.

warto-zobaczyc-mdina

3. Valletta uliczki i ogrody Barrakka

Zbudowana w XVII w. przez Kawalerów Maltańskich Valletta została zaplanowana przez włoskiego architekta Francessco Laparelliego (przysłanego tu przez papieża Piusa V). Będąc tu warto zejść ze stanowiącej oś miasta ulicy Republiki i pospacerować także bocznymi uliczkami kryjącymi takie skarby jak np. jeden z najstarszych teatrów na świecie (Teatr Manoela). A gdy będziemy zmęczeni możemy odpocząć w górnych lub dolnych ogrodach Barrakka ciesząc się widokiem na Wielki Port i rozciągające się na przeciwległych jego brzegach maltańskie trójmiasto (Birgu, Isla, Bormla).

warto-zobaczyc-valletta

4. Świątynie neolityczne Ħaġar Qim i Mnajdra

Około 3500 lat p. n.e. na Malcie i Gozo zaczęły powstawać ogromne świątynie wybudowane z kamienia. Jednak dziś nie wiadomo dokładnie kto, w jaki sposób i po co je budował. Najbardziej malownicze z zachowanych do dziś kompleksów świątyń to Ħaġar Qim i Mnajdra, położone w południowej części wyspy.

warto-zobaczyc-mnajdra

5. Festa

Tradycyjny maltański odpust z uroczystą procesją, przemarszami orkiestr dętych i niesamowitymi pokazami fajerwerków. W sezonie letnim w każdy weekend odbywa się przynajmniej w jednej miejscowości.

warto-zobaczyc-festa

6. Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie

Pałac wybudowany w XVI wieku przez joannitów. Przez wiele lat stanowił siedzibę Wielkich Mistrzów Zakonu, w okresie Brytyjskim Gubernatorów Malty, a dziś miejsce pracy Prezydenta. Do zwiedzania udostępniane są komnaty pałacowe, zbrojownia z kolekcją broni z okresu gdy wyspami władali joannici, oraz jeden z pałacowych dziedzińców.

warto-zobaczyc-palac-wielkiego-mistrza

7. Blue Lagoon na Comino

Blue Lagune to zatoka, o kryształowo czystej wodzie, rozciągająca się między wyspami Comino i Cominotto. Jeśli znudzi nam się pływanie i opalanie, możemy przejść się na spacer w głąb Comino, odwiedzając np. Wieżę Św. Marii. Stanowiła ona mi.n. scenografię do kręconej na wyspach ekranizacji Hrabiego Monte Christo.

warto-zobaczyc-comino

8. Lazurowe okno na Gozo

Chyba najbardziej znana atrakcja turystyczna Gozo. Łuk skalny znajdujący się w zachodniej części wyspy w pobliżu zatoki Dwejra. Tuż obok znajduje się Morze wewnętrzne (Inland sea) zatoka, do której z morza dostać się można jedynie przepływając przez niewielką jaskinie.

warto-zobaczyc-azure-window

9. Rabat katakumby św. Agaty w Rabacie

Jeden z kilku kompleksów katakumb znajdujących się na maltańskich wyspach. Może młodszy niż, najbardziej znane na Malcie, katakumby św. Pawła, ale zdecydowanie ciekawszy.

10. Niedzielny targ w Marsaxlokk

W każdą niedzielę rano na nabrzeżu w rybackiej wiosceMarsaxlokk na nabrzeżu odbywa się targ. Można tu kupić m.in. świeżo złowione ryby, warzywa, oraz różnego rodzaju pamiątki.

warto-zobaczyc-marsaxlokk