Blue Lagoon, nie tylko piękne

Blue Lagoone to niewielki, liczący około 120 metrów szerokości kanał pomiędzy Comino a Cominotto. Przez wielu uważany za jedno z piękniejszych miejsc na świecie.

Osobiście na Comino miałem okazję być zaledwie kilka razy, za każdym razem oczywiście głównym punktem była właśnie Błękitna Laguna. Za każdym też razem morze było bardzo spokojne, więc oprócz samego siedzenia na Comino płynęliśmy na jej mniejszą siostrę. W końcu to tylko trochę ponad 100 metrów, ba w dodatku część drogi można pokonać idąc, a jedynym zagrożenie jakie tu spotkaliśmy były pojawiające się w wodzie, od czasu do czasu, meduzy.

Jednak okazało się, że meduzy to nic w porównaniu z tym co może tu okazać się prawdziwym zagrożeniem. Kiedy kilka tygodni temu, jeden z Polaków zmarł w szpitalu na Gozo, dwa dni po tym jak został wyłowiony z wody przez ratowników w pobliżu Crystal Lagoone, zacząłem szukać informacji o innych przypadkach utonięć na Comino. Chciałem zobaczyć jak było w poprzednich latach. Jak się okazuje co roku tonie tu kilka osób. To co wygląda pięknie może okazać się bardzo niebezpieczne. A morze w tym miejscu, szczególnie przy mocniejszym wietrze, potrafi być naprawdę nieprzewidywalne.

Oprócz informacji o utonięciach trafiłem wtedy też na artykuł w Times of Malta z 2 września 2012 roku o tym, że ratownicy pomogli tego dnia 44 osobom w dotarciu do brzegu. Większość z tych przypadków były to osoby próbujące przepłynąć z Cominotto na Comino. Jednak to co się wtedy wydarzyło okazało się niczym w porównaniu do dnia dzisiejszego. Dziś ratownicy na Comino musieli pomóc ponad 100 osobom.

W tym roku, a mamy dopiero połowę lipca, Comino zabrało już trzech Polaków. Oprócz wspomnianego wcześniej przypadku gdy zmarł 32 letni Polak, na Blue Lagoone utonęło w tym roku jeszcze dwóch naszych rodaków. W ubiegłym roku na Malcie, w wodzie, życie straciło 12 osób, w tym trójka Polaków. Mam nadzieję, że ten nie okaże się gorszy.

Nie piszę tego by kogokolwiek wystraszyć i zniechęcić przed odwiedzeniem Błękitnej Laguny. To jest naprawdę piękne miejsce i warto je odwiedzić (choć może jest już trochę za bardzo zatłoczone). Pamiętajcie tylko, żeby uważać na siebie pływając. I sprawdzajcie jaka aktualnie wywieszona jest przez ratowników flaga, to może naprawdę ułatwić ocenę tego co może nas spotkać w wodzie. Pamiętajcie też, że Comino ma też to do siebie, że nie łatwo jest tu znaleźć schronienie przed słońcem (poza schowaniem się pod parasol). A w lecie to maltańskie potrafi naprawdę dać człowiekowi nieźle w kość.

Znaczenie flag informacyjnych na kąpieliskach

Poniżej informacje co oznacza jaki kolor flagi, wywieszanej przez ratowników na Malcie. Flaga fioletowa może np. oznaczać występowanie meduz w wodzie i jest wywieszana razem z flagą informującą o stanie wody (zielona, żółta lub czerwona).

Zauważyłem też, że czasem nie są wywieszane flagi czerwono-żółte (teoretycznie powinny oznaczać krańce terenu strzeżonego przez ratowników).

Flagi informacyjne używane przez ratowników