Autobusy na Malcie i nowy przewoźnik

[09.07.2015] od napisania tekstu trochę się zmieniło. Na dole szczegóły. Co najważniejsze wbrew wcześniejszym zapowiedzią przewoźnika turyści będą mogli korzystać z wszystkich rodzajów biletów.

Od stycznia tego roku komunikacja autobusowa na Malcie ma nowego przewoźnika. Jest nim hiszpańska firma „Autobuses Urbanos de León”. Od 1 lipca wprowadzone mają zostać pewne zmiany w taryfach i rodzajach biletów. Niestety jeśli chodzi o turystów to w porównaniu do tego co było do tej pory to nie są one in plus. Prawdopodobnie znikną bilety tygodniowe dla turystów i co wzbudza największe kontrowersje maja zostać wprowadzone bilety tygodniowe i miesięczne tylko dla mieszkańców wysp. Bilety te mają być kodowane na kartach, które mogą otrzymać tylko osoby mieszkające na wyspach na stałe. Dodatkowo ceny biletów „jednoprzejazdowych” kodowanych na kartach mają być dużo niższe niż bilety sprzedawane przez kierowców.

Wg. danych ze strony przewoźnika, turyści będą mogli poruszać się tylko z biletami „jednoprzejazdowymi” (Single Journey) o ważności 2 godzin. W trakcie przejazdu z punktu A do punktu B, będzie można zmienić autobus, ale nie będzie można wykorzystać biletu na trasie powrotnej. Bilet ma kosztować 1,50 € w okresie zimowym i 2 € w okresie letnim na linie dzienne i 3 € (przez cały rok) na linie nocne. Okres letni to zwykle od czerwca do października, jednak przewoźnik decyduje kiedy dokładnie się zaczyna i kończy. Dla porównania bilet „jednoprzejazdowy” kodowany na karcie ma kosztować tylko 0,75 €.

Co prawda chodzą słuchy o biletach na 12 przejazdów w cenie 15 € (możliwość korzystania z biletu przez kilka osób) i (7 Day explore ticket) za 21 €. Jednak nie ma o nich jeszcze informacji na stronie przewoźnika (informacje te pochodzą z internetu, informujące o nich osoby otrzymały je od przewoźnika drogą mailową).

Dla przypomnienia podobną politykę, podwójnych stawek, stosowała kiedyś Arriva ale po interwencji UE ceny biletów zostały wyrównane. Co ciekawe ceny biletów dla nie rezydentów wprowadzone na początku przez Arrivę nie były jakieś bardzo wysokie, ba w przypadku biletów 7 dniowych były one nawet niższe niż w czasach ATP (poprzedni przewoźnik). Ceny Arrivy to 12 € dla turystów i 6,50 € dla rezydentów a w ATP bilet taki kosztował 13,98 €.

Zastanawiam się jak będzie rzeczywiście wyglądała sytuacja po 1 lipca? I jak długo utrzyma się stan podwójnych stawek? Bo nie wydaje mi się realne by nie zostały ponownie zgłoszone skargi do UE o dyskryminacje.

[02.07.2015] Pojawiła się oficjalnie informacja o biletach 12 przejazdowych i 7 dniowych dla turystów www.tallinja.com/en/bus-tickets-and-non-personalised-cards

[09.07.2015] No i już jest więcej informacji. Wczoraj w Times of Malta znalazła się informacja, że o normalne karty tallinja mogą ubiegać się turyści. Należy złożyć wniosek na dwa miesiące przed przyjazdem i podać adres maltański na który będzie karta wysłana (np. adres hotelu). Wczoraj w nocy złożyłem wniosek, zobaczymy ile potrwa i czy dostane bez problemów.

[02.11.2015] Więcej szczegółów o biletach można znaleźć w moim przewodniku po Malcie: www.namalcie.pl/przewodnik/informacje-praktyczne/transport-publiczny/.

Tagi: ,