Malta Tanks w Militaria XX w.

Co jakiś czas (rzadko bo rzadko ale jednak co jakiś czas :)) w polskiej prasie pojawiają się informacje związane z Malta. Dziś gratka dla fanów historii (szczególnie II wojny światowej). W ostatnim wydaniu specjalnym magazynu "Militaria XX w." pojawił się artykuł Petera Browna pt. "Malta Tanks. Brytyjska broń pancerna na Malcie (1940-1943)".

Artykuł dotyczy No 1 Independent Troop Royal Tank Regiment (Samodzielnego Oddziału Nr 1 Królewskiego Pułku Czołgów), który pod koniec 1940 roku trafił na Maltę i stacjonował tam do sierpnia 1943 roku. Co prawda formacja ta nigdy nie wzięła bezpośredniego udziału w działaniach wojennych (nie licząc obrony przeciwlotniczej i obsługi lotnisk maltańskich) ale jest sporą ciekawostką jeśli chodzi i jednostki stacjonujące na wyspie w czasie II wojny Światowej.

P.S. Kiedyś już o tym pisałem, ale dla przypomnienia jeśli kogoś interesowałby temat II wojny światowej na Malcie to kiedyś na łamach czasopisma "Militaria XX w." ukazał się pięcioczęściowy cykl "Obrońcy Malty" a na łamach Magazynu Lotniczego "Areo" dwuczęściowy "Żądło Malty".