Chyba czas zacząć oferować pisanie o Malcie
Stwierdziłem dziś, że chyba muszę zacząć oferować pisanie tekstów o Malcie. Powód jest prosty, po raz kolejny podczas szukania informacji o wyspie w Google’u trafiłem na głupoty, które ktoś wypisuje.
Przykład z dzisiaj: o oberżach Kawalerów Maltańskich „Choć ze względy na swój stan większość z nich jest na co dzień zamknięta, warto je obejść i obejrzeć z zewnątrz.” Brak dostępu jest ze względu na to co się w tych budynkach znajduje: oberża Kastylii – biura premiera, Włoch – Ministerstwo Turystyki, Aragon – Ministerstwo do Spraw Unii Europejskiej, Bawarii – Government Property Department. Jedyna otwarta to oberża Prowansji gdzie znajduje się muzeum archeologiczne.
Dalej z tej samej strony: „Pamiątki z tego okresu można znaleźć w National War Museum, gdzie znajduje się m.in. włoska łódź podwodna, wraki samolotów podniesione z dna morza i resztki niszczycieli, a także kolekcja mundurów.” Tylko, że tam nie ma żadnej łodzi podwodnej czy wraków samolotów wyciągniętych z morza (jedyny samolot to odrestaurowanym Gloster Gladiatorem i z tego co kojarzę przetrwał wojnę na lądzie). Ponadto artykuł z 11 grudnia a od 21 października muzeum to jest zamknięte i po przeniesieniu zmieni nazwę na Malta Military Museum.
Nie wspominając o pisaniu o średniowiecznych murach Valletty, podczas gdy koniec średniowiecza datuje się w większości przypadków na XV wiek, a budowa Valletty została rozpoczęta w 1566 roku.
Inna strona i informacja o tym, że Maltę zamieszkuje niewielu rdzennych mieszkańców. 🙂
Następne ciekawostki znalezione kiedyś to np. o Valletcie: „zostało założone ponad 500 lat temu.” 2014 – 500 daje 1514. O trzech miastach: „które dzielnie broniły kraj przed intruzem w czasie tzw. Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku. Wtedy oficjalnie nazywały się: Vittoriosa, Cospicua i Senglea” – Vittoriosa pochodzi od Città Vittoriosa (miasto zwycięskie) tytuł nadany po Wielkim oblężeniu, nazwa Città Cospicua została nadana w 1722 roku.
Nie wspominając o słynnej informacji, Pitt i Jolie zapłacili mieszkańcom Gozo za opuszczenie wyspy na czas kręcenia na niej filmu.
Tak więc jeśli ktoś potrzebowałby artykułu o Malcie to zapraszam. 🙂