Muzyka z Malty - cz. 14

Ostatnio trochę u mnie zawirowań, więc kolejny wpis o muzyce z pewnym opóźnieniem. Dziś o spotkaniu Malty i Polski w muzyce.

Kiedy zacząłem się zastanawiać o kim mógłbym napisać przy okazji tego wpisu od razu pomyślałem o Mario Cordinie. Mario to chyba najmocniej związany maltańczyk z muzyką w Polsce. Przez kilkanaście lat mieszkał i tworzył w naszym kraju. Jest m.in. wokalistą i liderem szczecińskiego zespołu Skambomambo, a usłyszeć go można także w takich projektach jak Cordin Sky, Ambulanza, Anidroc (anagram nazwiska) czy Lejla Maltija. W zeszłym roku przeprowadził się z powrotem na Maltę.

Kolejne pozycje jakie przyszły mi do głowy to zespoły, które koncertowały w Polsce (co niestety jest ogromną rzadkością) czyli Red Electick i Tenishia. Zespół Red Electrick wystąpił na tegorocznym Jarocin Festival (tu: wywiad z zespołem na blogu Agnieszki Warzyniak Styk Kultur). Tenishia zaś występowała już w Polsce dwukrotnie - na enTrance 2011 w Bydgoszczy i Trance Xplosion 2013 w Poznaniu (wywiad z muzykami w serwisie Global Trance). Oprócz tego nagrali także jeden utwór z polską wokalistką Aneym.

Kolejna dwójka muzyków to osoby mające na swoim koncie współpracę z polskimi artystami. Pierwsza z nich to Thea Garet, która w 2010 roku reprezentowała Maltę na festiwalu Euroeizji, Polskę reprezentował wtedy Marcin Mroziński. Później ta dwójka postanowiła się spotkać i nagrać ze sobą kilka utworów (wywiad esctoday.com na youTubie cz. 1, cz. 2). Drugi zaś artysta to najbardziej znany maltański tenor Joseph Calleja, którego głos usłyszeć można w Operach całego świata. Ciekawostką jest, że na jego płycie "The Maltese Tenor" znalazły się dwa utwory nagrane wraz z polską sopranistką Aleksandrą Kurzak ("O soave fanciulla" z Cyganerii Pucciniego i "De Mon Amie, Fleur Endormie - Leila, Leila! Dieu Puissant" z Poławiaczy pereł Bizeta).

Ostatnią artystką jest zaś Julie Pomorski, a to co łączy ją z Polską to jak nietrudno się domyślić jest jej nazwisko (dziadek Julie pochodził z Polski a jej babcia była Maltanką, poznali się zaś w Anglii). Julie jest m.in. wokalistką grupy Etnika (projekt starający przybliżyć tradycyjne maltańskie instrumenty i muzykę ludową na nich wykonywaną), a także rozwija swoją karierę solową. W 2005 roku z piosenką "Żewġ Qagħqiet" wygrała festiwal L-Għanja tal-Poplu, a w zeszłym roku z utworem "Tabula Rasa" Summer Hit Song Contest. Oprócz tego można ją także od czasu do czasu zobaczyć, jako aktorkę, na deskach maltańskich teatrów. Na co dzień Julie pracuje jako nauczycielka w przedszkolu.

Skambomambo - Taxi Driver

Chyba moja ulubiona piosenka, pochodząca z pierwszej płyty Skambomambo "Made in Polska"

Red Electrick - Make up your Mind

Jeden z utworów Red Electrick w wersji Unplugged.

Tenishia ft Aneym - Stranger to Myself

Utwór Stranger to Myself nagrany wspólnie z Aneym.

Thea Garet i Marcin Mroziński - In Our Love

Thea Garet i Marcin Mroziński podczas Malta Eurovision 2011

Joseph Calleja - Che Gelida Manina

Aria z I aktu Cyganerii w wykonaniu Josepha Calleja w The Metropolitan Opera

Julie Pomorski - Tabula Rasa

Piosenka, którą Julie wygrała zeszło roczny Summer Hit Song Contest