Muzyka na Malcie

Od jakiego czasu zbieram się do napisania o muzyce na Malcie, ale jakoś kiepsko mi to wychodzi. Więc może dziś uda mi się sklecić choć kilka słów wstępu.

Malta nie jest dużym krajem (27 na 14 km Malta plus 14 na 7 km Gozo) można by się więc spodziewać, że i muzyków na wyspach nie będzie zbyt wielu. Wystarczy jednak wejść na strony serwisów MySpace, Last.fm czy YouTube by znaleźć profile co najmniej kilkudziesięciu maltańskich wykonawców. Co do gatunków tworzonej przez nich muzyki to też nie jest najgorzej bo znajdzie się zarówno pop, rock, punk, metal jak i soul, hip hop czy muzyka klubowa.

Niestety żadnemu z maltańczyków nie udało się chyba jeszcze zdobyć na tyle międzynarodowej sławy by dało się o nich jakoś szerzej usłyszeć także w Polsce (choć kilku maltańskich wykonawców grało już w naszym kraju). Nawet o maltańskich muzykach startujący w Eurowizji słyszy się tylko przy okazji programów związanych z konkursem.

Wyjątkiem wśród wykonawców z Malty jest chyba tylko Mario Cordina, ale to dlatego, że od kilku lat mieszka w Szczecinie gdzie gra i śpiewa m.in. w zespołach Ambulanza i Skambomambo.

Na razie jeśli ktoś miałby ochotę posłuchać maltańskiej muzyki to oprócz wspomnianych wcześniej serwisów MySpace, YouTube i Last.fm polecam podcast Toniego Santa Mużika Mod Ieħor gdzie co weekend pojawiają się krótkie audycje zawierające po kilka (zwykle 4) utworów maltańskich wykonawców.

Na koniec jeszcze coś do obejrzenia i posłuchania, czyli teledysk zespołu Beangowers do piosenki Genzora. Jest to pierwszy maltański utwór jaki ja usłyszałem.

Tagi: , , ,