Malta i film

Co roku na Malcie kręcone są zdjęcia do przynajmniej kilka filmów i seriali. Mowa oczywiście nie o lokalnych produkcjach, ale o światowym kinie takim jak np.: Troja, Aleksander, U-571, Gladiator czy Monachium.

Część z nich, powstaje w maltańskich studiach filmowych „Mediterranean Film Studios” położnych w pobliżu Kalkary. To tutaj w basenach pozwalających na filmowanie scen morskich, powstały fragmenty U-571, a przy produkcji Gladiatora specjalnie zbudowano koloseum i inne budowle tworzące scenerie starożytnego Rzymu.

Oczywiście w wielu filmach wykorzystane są też naturalne scenerie miast i krajobrazów Malty. W kręconych na Malcie scenach do „Wyspy piratów„ rolę filmowego Port Royale odegrały nabrzeża Birgu. W „Hrabim Monte Christo” z 2002 możemy zobaczyć m.in. Birgu, Mdinę, Lazurowe okno na Gozo i wieżę Św Marii na Comino.

Wspominając o „maltańskich” filmach nie można oczywiście zapomnieć o perełce wśród czyli Popeye'u z Robinem Williamsem w roli tytułowej. I choć nie okazał się on kinowym hitem to pozostawił chyba na Malcie więcej niż wszystkie inne, mianowicie filmową wioskę Sweetheaven, która dziś stanowi jedną z turystycznych atrakcji wyspy.

Także i polskim filmowcom zdarzyło się kręcić filmy na Malcie. W ubiegłym roku pojawili się tu dwukrotnie, najpierw w lutym podczas kręcenia dwóch odcinków serialu „Kryminalni”, a później w październiku podczas kręcenia finałowych scen komedii „Nie kłam kochanie”.

Kilka fajnych zdjęć z kręcenia „maltańskich” odcinków Kryminalnych można zobaczyć na stronie operatora kamery (steadicam operator) Jacka Pliszki - www.jacekpliszka.pl/MALTA.