Język maltański – cz. 1 – Alfabet

Od dawna próbuję się zebrać w sobie i nauczyć się języka maltańskiego, ale raczej kiepsko mi to wychodzi. Jakiś czas temu pomyślałem, że może uda mi się czegoś nauczyć pisząc o maltańskim na blogu. A ponieważ ostatnio ktoś zapytała o alfabet więc stwierdziłem, że może od tego spróbuję zacząć. Będę korzystał przy tym z materiałów w książkach do nauki maltańskiego, które kurzą się ostatnio u mnie na półce. Mam nadzieję, że wyjdzie z tego coś sensownego i nie stworze nowego języka. 🙂

Jak możemy przeczytać w encyklopedii język maltański należy do grupy języków semickich rodziny afroazjatyckiej. Spokrewniony jest z językiem arabskim choć posiada też wiele zapożyczeń języków włoskiego i angielskiego. Jest jedynym językiem semickim zapisywanym alfabetem łacińskim.

Alfabet maltański składa się z 6 samogłosek (a, e, i, o u, ie) i 24 spółgłosek (b, ċ, d, f, g, ġ, għ, h, ħ, j, k, l, m, n, p, q, r, s, t, v, w, x, ż, z). Jak widać mamy tu kilka niestandardowych liter: ċ, ġ, ħ i już bardziej nam znane ż, oraz dziwnie wyglądające zlepki ie i għ. Co ciekawe nie mamy liter c i y.

Jeśli chodzi o wymowę liter w języku maltańskim to ċ – podobnie jak naszego ć, ġ jak dż, h jest nieme, ħ jak nasze h, q jest prawie nieme, x podobnie do ś czy sz, v jak nasze w, w jak ł, ż jak nasze z, a z jak ts. Poniżej tablica zawierająca litery, ich nazwy i przykłady słów je zawierających. Lista ta pochodzi z książki „Merħba Bik” autorstwa Antoinette Camilleri, z której też pochodzi zamieszczony tu fragment dźwiękowy z wymową poszczególnych liter.

litera nazwa przykłady litera nazwa przykłady litera nazwa przykłady
aA a Anna, Amerka bB be Bella, Belt ċĊ ċe Ċetta, ċoff
dD de dar, distrett eE e etern, Elena fF fe festa, fenek
ġĠ ġe ġenn, ġlekk gG ge gaffa, goff għGĦ ajn għajn, għalaq
hH akka hawn, hekk ħĦ ħe ħabel, ħajt iI i ilma, iljunfant
ieIE i-e ieqaf jJ je jekk kK ke kalzetti, kien
lL le le, lira, libsa mM me mera, mara nN ne neħtieġ, naf
oO o orinċ, orgni pP pe penġa, pittura qQ qe qattus, qalziet
rR re re, reġina, riħ sS se sejf, sajf tT te tè, terfa’, trid
uU u użin, uri vV ve veru, velu wW we werċ, wirja
xX xe xemx, xirja żŻ że żeffien, żejt zZ ze zlazett, zopp

Jeśli ktoś chciałby pisać po maltańsku to kiedyś pisałem o maltańskiej klawiaturze dla Windows.

Tagi: