Malta, kto, kiedy, jak i po co?

Kilka dni temu jadąc pociągiem zacząłem się zastanawiać nad kilkoma rzeczami. Kto i kiedy jeździ na Maltę z Polski, w jaki sposób odbywa tą podróż i po co się udaje na wyspy?

Kto?

Jak już napisałem wcześniej chodzi mi o Polaków. Niestety nie posiadam danych szczegółowych o samych obywatelach Polski więc założę, że jest podobnie jak w przypadku ogółu turystów.

Po pierwsze na wyspy przyjeżdża więcej mężczyzn (52,2%) niż kobiet (47,8%). Natomiast wiekowo rozkłada się to: 0-24 lata (19,4%), 25-44 lata (33,7%), 45-64 lata (32,7%), 64 lat i więcej (14,2%). Z rozkładu rocznego widać też, że w wakacje zwiększa się ilość turystów z najmłodszej grupy (do około ⅓ ogółu), a maleje tych najstarszych (około 4% ogółu). W zimie zaś młodzież stanowi zaledwie 10%, przy około 20% seniorów.

Jeśli zaś chodzi o to ilu turystów odwiedzających Maltę to Polacy to na pewno mniej niż 1,33% bo tyle było w 2014 roku obywateli USA. A ci byli ostatnią (czternastą) grupą uwzględnioną w statystykach. Wiemy natomiast, że jeśli chodzi o turystykę językową to tu jesteśmy na pewno trochę wyżej bo na 9 miejscu z 2,64% ogółu w 2014 roku.

Kiedy?

Tu też posłużymy się ogólnymi statystykami. W tej chwili najwięcej turystów odwiedza wyspy w okresie wakacyjnym. Z czego najwięcej w wakacje: w lipcu (12,2%), sierpniu (14,5%) i wrześniu (11,7%), zaś najmniej w zimie: w grudniu (4%), styczniu (4,2%) i lutym (4%).

statystyki-miesieczne-2015-06

Jak?

Zdecydowana większość można z góry przyjąć, że zdecydowana większość samolotem. Tym bardziej, że w chwili obecnej mamy już 5 połączeń lotniczych z Maltą z 4 miast. Całoroczne z Krakowa (Ryanair), Warszawy (Wizz Air) i Gdańska (Wizz Air), oraz sezonowe Wrocław (Ryanair) i Warszawa (Air Malta). W ubiegłym roku były jeszcze czartery z Łodzi (Air Malta) ale w 2015 już niestety się nie pojawiły.

Osoby wybierający się na Maltę mogą zorganizować cały wyjazd sami, lub zdecydować się, na któreś z biur podróży działających w Polsce. W tej chwili są to: Almatur, Atur, Ecco Holiday, Exim Tours, Konsorcjum Polskich Biur Podróży, Lingwista, Logos Tour, moja Malta (nie jestem z nim związany), Neckermann, Nestor Travel, Wygoda Travel.

Z tego co zauważyłem na jesieni do swojej oferty wprowadza Maltę także Itaka. Choć na razie jak widzę tylko jako całe wycieczki po wyspach.

Jakiś czas temu pojawił się także ciekawy projekt dwóch Maltańczyków mieszkających w Polsce. Serwis namalte.pl gdzie można zarezerwować nocleg w Hotelu wraz z przelotem czarterami Air Malty (z Warszawy).

Po co?

Większość skorzysta z wyjazdów typowo wypoczynkowych. Ale dość dużą popularnością cieszy się też Malta jako miejsce gdzie można uczyć się języka angielskiego. W tej chwili na Malcie funkcjonuje kilkadziesiąt szkół językowych. W śród nich np.: BELS, EF, EC, Maltalingua czy Sprachcaffe. W wielu z nich kurs można wykupić przez internet. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach zorganizować wyjazdu sami możemy skorzystać z wielu firm w Polsce np.: Atas, Almatur, moja Malta czy Lingwista .

Malta jest też bardzo popularną destynacją dla amatorów nurkowania. Na wyspach znajdziemy wiele firm zarówno wypożyczających sam sprzęt jak i prowadzących kursy czy organizujących wyprawy nurkowe zarówno dla początkujących jak i doświadczonych nurków. Co ciekawe na Malcie znajduje się też baza nurkowa prowadzona przez Polaków.

Oprócz tego wyspy wybierane są także przez amatorów żeglarstwa, miłośników wina a także są miejscem organizacji szkoleń i konferencji.