Tradycyjne maltańskie łodzie

Chyba każdy kto był na Malcie widział kolorowe maltańskie łodzie rybackie. Większość z tych osób zapewne słyszała także ich nazwę luzzu (czyt. lutstsu). Lecz luzzu nie są jedynymi tradycyjne łodziami, na które można się natknąć będąc na wyspie. Oprócz nich są choćby takie jak kajjik (czasem mylnie nazywane też luzzu) czy dgħajsa.

Luzzu znane były już w czasach gdy Maltą władali Fenicjanie. Zbudowane są z drewna, posiadają ostro zakończone zarówno dziób jak i rufę a ich długość to zazwyczaj około 6,7 metra. Niegdyś wyposażone były w żagle, dziś napędzane są głównie przez silniki spalinowe. Malowane są na jaskrawe kolory: niebieski, żółty, zielony czy czerwony, a ich dzioby zdobione są symbolami oczu (zwanymi zwykle oczami Ozyrysa) co ma chronić łodzie przed niebezpieczeństwem. Niegdyś ich kolorystyka związana była z portem macierzystym jednostki, dziś tą funkcje przejęły tablice rejestracyjne. Choć często można dziś je spotkać wykorzystywane do przewozu pasażerów, to większość luzzu nadal używana są jako łodzie rybackie.

Druga z najczęściej spotykanych na Malcie łodzi to kajjik, jest bardzo podobna do luzzu i także malowana na jaskrawe kolory. To co ją odróżnia to przede wszystkim płaska rufa i jej wielkość (jest mniejsza, zwykle około 4,6 metra). Kajjik tak jak luzzu niegdyś budowana była z drewna, dziś zaś coraz częściej przy jej budowie wykorzystywane jest włókno szklane.

Trzecia z najczęściej spotykanych maltańskich łódek to dgħajsa (czyt. dajsa). Tak samo jak w przypadku luzzu uważa się, że jej konstrukcja sięga czasów fenickich. W przeciwieństwie do poprzednio opisanych dgħajsa nie jest łodzią rybacką, lecz służyła jako środek transportu między lądem a statkami. W związku z czym nawet do dziś najczęściej można ją spotkać w rejonie Wielkiego Portu. Łódki te były obsługiwane przez jednego wioślarza stojącego przodem w stronę dziobu. Obecnie używane są jako łodzie wycieczkowe a spotkać je można głównie w Birgu i Isli.

Dgħajsa mimo i jest mniej znana niż luzzu to jako jeden z symboli wyspy znalazła się na herbie Malty z lat 1975-88.

Oprócz wspomnianych łodzi istnieją jeszcze takie jak ferilla czy frejgatina. Ta pierwsza niemal identyczny jak luzzu ale o trochę innej budowie bardziej zbliżonej do dgħajsy (podobno dziś bardzo rzadko można spotkać przykłady tej łodzi), druga z nich jest niewielką łódką, często wykorzystywaną jako środek transportu rybaków z brzegu do łodzi rybackich.