Kran z kapiącą wodą

Skąd się bierze woda kranowa

Kiedyś, przy okazji dyskusji na temat maltańskiej kranówki postanowiłem poszukać trochę więcej informacji o tym co tak naprawdę płynie na Malcie z kranów. I muszę się przyznać, że to co znalazłem trochę mnie wtedy zaskoczyło. Okazało się, że nie do końca jest tak jak na wielu stronach internetowych można przeczytać. Oczywiście w jednej kwestii bezsprzecznie muszę się zgodzić. Smak kranówki na Malcie pozostawia trochę do życzenia.

To co zwykle możemy znaleźć w internecie na temat wody w kranach na Malcie, można w sumie zawrzeć w czterech punktach:

  • Malta nie posiada źródeł słodkiej wody.
  • Woda w kranach to odsalana woda morska.
  • Woda nadaje się do picia po przegotowaniu.
  • Do picia należy kupować wodę w butelkach.

Malta nie posiada źródeł słodkiej wody.

Oczywiście jest to nieprawdą. Na wyspach znajdują się źródła wody pitnej. Zresztą można się tego domyślić jadąc autobusem z Valletty do Mdiny. Część tej trasy wiedzie bowiem wzdłuż pobudowanego tu w XVII w. akweduktu, który dostarczał wodę m.in. do Valletty. Niestety zasoby słodkiej wody na wyspach nie są zbyt duże. Dlatego też woda transportowana wspomnianym akweduktem pochodziła z przynajmniej kilku czy nawet kilkunastu źródeł.

Co ciekawe, czytając artykuł „The Water Supply of the Maltese Islands” Themistoclesa Zammita trafimy na fragment, w którym autor wspomina, że XVII wieczny maltański historyk, Hrabia Ciantar w swych pracach podał nazwy wielu źródeł, po czym przytacza ponad pięćdziesiąt z nich.

Woda w kranach to odsalana woda morska.

To też nieprawda, no przynajmniej nie do końca. Owszem na wyspach pozyskuje się wodę w ten sposób. W Ċirkewwa, Pembroke i Għar Lapsi znajdują się zakłady odsalania wody. Warto zauważyć, że nie jest ona czerpana bezpośrednia z morza lecz ze studni głębinowych. To zaś co trafia do sieci wodociągowej to mieszanka zarówno wody z tych trzech zakładów jak i wody słodkiej pozyskiwanej z wód gruntowych. W chwili obecnej jest to około 55% wody odsalanej i 45% wody słodkiej 1.

Woda nadaje się do picia po przegotowaniu.

Jak podaje Water Services Corporatio, która dostarcza wodę do maltańskich domów, spełnione są wszystkie normy, zarówno maltańskie jaki Unii Europejskiej i woda dostarczana do mieszkań jest zdatna do picia nawet bez przegotowania. Inną sprawą może być stan instalacji już w danym budynku/mieszkaniu.

Do picia należy kupować wodę w butelkach.

To już według uznania. Samemu do picia zawsze kupuję wodę butelkowaną. Tak samo do przygotowania kawy czy herbaty. I choć bywając w domach Maltańczyków zdarzało mi się pić te napoje przygotowaną z wody kranowej, to z wody butelkowanej są po prostu smaczniejsze. Ale z drugiej strony do gotowania potraw używam zazwyczaj kranówki.

Podsumowując więc. Choć na Malcie istnieją źródła wody pitnej, to są one zbyt ubogie by zaspokoić potrzeby mieszkańców wysp. Dlatego też część wody, która trafia do sieci wodociągowej do odsalana woda morska. Woda kranowa jest zdatna do spożycia, jednak ze względu na jej słonawy posmak do picia polecana jest woda butelkowana.

Na koniec jeszcze dwie perełki, które znalazłem w sieci.

… państwo każdego roku dokonuje zakupu wody pitnej, która jest trzymana w trzech specjalnych zbiornikach

turystyka.wp.pl/malta-jakiej-nie-znacie-6044255136793217a

Zdarza się też, że na wyspie przez pół roku panuje susza, dlatego każdy dom zbiera deszczówkę.

www.zurnalistka.pl/2016/04/11-rzeczy-ktore-zaskoczyly-mnie-na-malcie.html

1 Dane na podstawie publikacji "World Water Day 2015" opublikowanych przez National Statistics Office Malta. W latach 2003-2014 pozyskiwano wodę w proporcjach: 57-55% woda odsalana, 43-45% wody gruntowe.