Pogoda na Malcie

Większości osób Malta kojarzy się ze słońcem, bezchmurnym niebem i wysokimi temperaturami. Zresztą tak jest też zwykle opisywana w przewodnikach czy folderach reklamowych biur turystycznych. Ale czy tak jest na pewno? Owszem taka jest ale latem. :) Wiosna, jesień czy zima to już niestety nie koniecznie sielanka. Od razu zaznaczę, że nie piszę tego by kogoś wystraszyć i odstraszyć od wyjazdu na Maltę, ale chciałem pokazać jak różnorodna potrafi być ta wyspa także pod względem pogody.

Temperatura

Temperatura na Malcie potrafi wahać się od nawet 43 °C w lato (najwyższa średnia dzienna około 32 °C w sierpniu) do 2 °C w zimę (najniższa średnia dzienna około 10 °C w lutym). Dodatkowo należy pamiętać, że wysoka wilgotność powietrza powoduje obniżenie temperatury odczuwalnej. I jeszcze jedno na Malcie ogólnie nie istnieje coś takiego jak centralne ogrzewanie. Przy niższych temperaturach maltańczycy używają w domach przenośnych, gazowych lub elektrycznych, grzejników.

Ulewne deszcze

Kolejną rzeczą, są bardzo gwałtowne opady deszczu pojawiające się głównie w okresie zimy. Należy zauważyć, że roczna suma opadów to na Malcie to 603,1 mm a dla porównania w Polsce wynosi ona od np. 397,1 mm w Gdańsku do 722,3 mm w Katowicach (w Warszawie 531,5 mm). Przy czym opady w Polsce są rozłożone trochę bardziej równomiernie w skali roku a maksymalnie sięgają w Katowicach do 97,5 mm w lipcu (w Warszawie w lipcu 72,9 mm). Podczas gdy na Malcie od maja do sierpnia praktycznie nie pada, natomiast listopad i grudzień to około 107-108 mm deszczu. Dodając do tego brak lasów i skaliste podłoże pokryte tylko w niektórych miejscach bardzo płytką warstwą ziemi otrzymujemy efekt jak na filmach poniżej.

Grad

Oprócz deszczu zimą na Malcie zdarzają się czasem dość obfite opady gradu (śnieg praktycznie nie występuje).

Inne anomalie pogodowe

Na koniec jeszcze jedno ciekawe zjawisko pogodowe, które można zobaczyć na wyspach (choć nie jest szczególnie częste) to trąby powietrzne. Raczej nad morzem nie samymi wyspami.

Dane o opadach w Polsce pochodzą ze strony www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne. Nie są to minimalne i maksymalne opady w całej Polsce. Dla przykładu na Śnieżce czy w Zakopanem notowane są opady powyżej 1000 mm w ciągu roku.