Ciemna strona fajerwerków

Jedną z rzeczy, która zwykle zachwyca podczas wizyty na Malcie są festy i wspaniałe pokazy sztucznych ogni. Zarówno tych umieszczonych na specjalnie przygotowanych konstrukcjach, jak i tych rozświetlające swoimi wybuchami niebo.

Często maltańskie wioski i miasta wprost prześcigają się w tworzeniu jak najpiękniejszych pokazów, a prawdziwą ucztą dla oczu jest 15 sierpnia gdy swoje festy ma 8 czy 9 parafii . Wystarczy wtedy wieczorem usiąść na murach miejskich Mdiny by móc obserwować jednocześnie kilka pokazów. Przedstawienie naprawdę wspaniałe.

Jednak fajerwerki mają też swoją ciemną stronę, co roku w czasie ich produkcji dochodzi do wypadków, w których osoby je przygotowujące albo zostają ranne, albo co gorsze giną.

Ten rok niestety jest jakiś naprawdę zły pod tym względem. W lutym dwie osoby zginęły w St Sebastian Fireworks Factory niedaleko Qormi, w maju kolejna w eksplozji koło Marsaxlokk, w sierpniu przed festą miejscowości Mosta zginęła następna osoba. A dziś rano przeczytałem, że w niedziele rano w Għarb na Gozo miał miejsce kolejny wypadek, w którym śmierć poniosły cztery osoby. :(

Po sierpniowym wypadku na jednej ze stron internetowych widziałem komentarz, że powinno się skończyć z fajerwerkami, że to tylko tracenie czasu i życia. I jak najbardziej można by się z tym zgodzić. Tym bardziej gdy się dowie, że Damian Agius, który zginął w lutym miał zaledwie 21 lat, Noel Farrugia 31 lat, Antoinette Farrugia (żona Noela - pobrali się w zeszłym roku) i Jean-Pierre Azzopardi po 27 lat. Jednak z drugiej strony te fajerwerki to część Malty, część jej kultury i co chyba ważniejsze to część tych ludzi, którzy je tworzą. I nawet jeśli by się wprowadziło zakaz ich produkcji to ludzie na pewno nadal by je produkowali.

Zamknięcie fabryk więc nie tylko nic by pewnie nie dało ale dodatkowo spowodowałoby, że praca przy produkcji fajerwerków odbywała by się w dużo gorszych warunkach. I co za tym idzie pewnie wzrost liczby wypadków. Zamiast więc zamykać fabryki trzeba popracować nad bezpieczeństwem przy produkcji fajerwerków.

Choć w tych okolicznościach mogą te słowa wydać się trochę dziwne to myślę, że przy następnej okazji należy też się cieszyć z widoku fajerwerków i docenić poświęcenie ludzi, którzy je tworzą.

St. Nicholas Fireworks Factory, Siggiewi - zwyciężcy Malta Fireworks Festival 2009

P.S.
Osoby, które zginęły w wypadkach przy produkcji fajerwerków w 2010 roku:

  • 23 luty - Damian Agius i Fredu Stellini
  • 4 maja - John Abela
  • 13 sierpnia - Mario Dimech
  • 5 września - Ninu Farrugia, Noel Farrugia, Antoinette Farrugia, Jean-Pierre Azzopardi

[*]