Książki o Malcie

Na początek trochę o książkach, szczególnie tych polskich.

Od kilku dni borykam się z próbą uaktualnienia listy literatury dotyczącej Malty jednak jakoś ciężko mi to idzie. Kiedy sześć lat temu zaczynałem tworzyć tą stronę byłem przekonany, że o Malcie nie ma ani jednej książki w języku polskim.

W 2002 roku nagle znalazłem w księgarni świeżo wydany przewodnik autorstwa Petera Zralka, później drugi napisany przez Susie Boulton i nadal myślałem, że to wszystko co w Polsce wydano na ten temat.

Jak bardzo się myliłem okazało się już wkrótce gdy z ciekawości w wyszukiwarce Allegro wpisałem magiczne słowo „Malta” i po jakimś czasie na mojej półce oprócz dwóch przewodników zaczęły się pojawiać kolejne książki.

Jedną z pierwszych, a zarazem chyba najbardziej wartościową były „Dzieje Malty” Tomasza Witucha, wydane w 1980 roku. Jest to prawie kompletne opracowanie historii wyspy, nie licząc kilku błędów, głównie dotyczących dat pochodzenia neolitycznych świątyń i z racji daty jej wydania, braku opisu dziejów najnowszych.

Kolejne zaskoczenie to książki będące wspomnieniami z różnych podróży np. Michała Wiszniewskiego „Podróż do Włoch, Sycylii i Malty”, odbyta przez autora w 1845 roku. Czy też „Podróż Borysa Szeremietiewa”, posła carskiego, którą odbył w latach 1697-1699. Są też książki bardziej nam współczesne np. „Sokoły siedmiu mórz”, „Marynarski worek wspomnień” czy też „Torpeda w celu”, opisujące losy polskich marynarzy służących na Malcie w czasie II wojny światowej. Zestawienie to zamyka książka „Z medycyną przez świat” Ireny Krzeskiej, która w latach 1979-1980 pracowała na Malcie jako lekarz.

Literatury tego typu można wymienić jeszcze kilka jeśli nie kilkanaście i choć Malcie poświęcony jest zwykle jeden, nie za długi rozdział, to chyba zawsze udaje mi się tam znaleźć jakąś ciekawostkę, o której wcześniej nie wiedziałem.

Po pewnym czasie, kiedy znów stwierdziłem, że znam już chyba wszystkie polskie pozycje na ten temat, ponownie zostałem mile zaskoczony. Zakładając kilka dni temu sklep internetowy i dodając do niego przewodniki, przy wpisywaniu danych o książce Petera Zralka napisałem: „Pierwszy polski przewodnik o Malcie”. Dwa dni później musiałem to jednak usunąć ponieważ na kolejnej aukcji internetowej znalazłem książkę Anny i Krzysztofa Przybyłów pt. „Malta, Gozo i Comino” wydaną w 1999 roku. :)

Jak się więc okazuje książek dotyczących Malty wydano w Polsce wcale nie tak mało, wystarczy ich tylko dobrze poszukać. Dziś moja półka poświęcona Malcie liczy ponad sto książek i artykułów (głównie w języku polskim) i mam nadzieję, że już niedługo ich spis uda mi się umieścić również na stronie.